Máte už zabezpečené dvere? Zabezpečte aj okná!

Tak ako je dôležité mať správne zabezpečené vchodové dvere, je nemenej dôležité mať zabezpečené aj okná, pretože práve tie sú veľmi často ideálnou cestou pre neželaných návštevníkov. Pokiaľ ide o uzamykanie okien, existujú systémy, ktoré zabezpečujú obe strany okna (tzv. otváraciu aj pántovu stranu) len jedným zámkom alebo také, ktoré zabezpečia každú stranu okna samostatne.

oknoV závislosti od možnosti inštalácie existujú rôzne spôsoby ako zabezpečiť okno alebo balkónové či terasové dvere. Spoločnosti ako ABUS majú správne bezpečnostné riešenia, vrátane certifikovaných produktov, pre širokú škálu požiadaviek zákazníkov.

Pokiaľ ide o inštaláciu produktov, vopred sa treba rozhodnúť , aký stupeň bezpečnosti potrebujete. V závislosti od veľkosti okien sú tri uzamykacie body ideálne na udržanie zlodejov. Nepísané pravidlo hovorí, že na jeden bežný meter okna by mal byť namontovaný jeden bezpečnostný prvok.

Zabezpečenie okien, terasových alebo balkónový dverí viacerými zámkami 

Najjednoduchšia a najpohodlnejšia ochrana okien a balkónových dverí je ponúkaná zámkom ABUS FOS550.  Tento zámok je ideálny pre balkónové a terasové dvere, pretože má dva pevné uzamykacie body. Jeden na hornej strane okna a jeden na spodnej. Zároveň má aj uzamykateľnú okennú kľučku. ABUS prišiel na trh aj s modelom FOS650, ktorý má uzamykateľnú okennú kľučku so závorou, čím sa pridal ďalší bezpečnostný prvok do tohto obľúbeného modelu zámku. Ak ste si mysleli, že už je to všetko, tak nie je! Oba modely sú totiž aj vo verzii s alarmom, ktorý sa spustí pri nežiadúcej manipulácii s oknom. Zámky sú mimoriadne odolné voči tlaku, čím sa znemožňuje okno vytlačiť z vonkajšej strany.

okno3_1Na zabezpečenie pántovej strany okna ABUS vyvinul zámky ako napr. FAS101, ktorý si nevyžaduje žiadnu špeciálnu obsluhu. Jediné čo musíte urobiť je otvoriť zámok, keď chcete vyklopiť okno. Rozvorový zámok v kombinácii  so zámkom na pántovej strane je ideálnou kombináciou, ktorá vás ochráni pred vniknutím do domu cez okno.

Zabezpečenie okien alebo terasových dverí jedným zámkom 

Keďže hlavne terasové dvere sa veľmi často otvárajú a zatvárajú, mali by byť zabezpečené zámkami, ktoré sa hlavne ľahko ovládajú.

Zámok ABUS FKS208 je pohodlný zámok, ktorý funguje ako normálna okenná kľučka. Čo znamená, že terasové dvere sa automaticky zatvoria použitím kľučky a fungujú ako doteraz. Zámok navyše poskytuje ochranu aj pri otvorení okna na vetranie. Vďaka viacerým uzamykacím bodom vždy poskytuje optimálnu bezpečnosť bez ohľadu na to, či je okno naklonené alebo zatvorené.  Zámok FKS208 je certifikovaný VdS pre vyklápacie okná.